Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> PROJEKT POKL “KREATYWNA ARANŻACJA SALONÓW ŁAZIENKOWYCH Z WYKORZYSTANIEM CERAMICZNYCH OKŁADZIN ŚCIENNYCH I PODŁOGOWYCH”

PROJEKT  POKL KREATYWNA ARANŻACJA SALONÓW ŁAZIENKOWYCH

Z WYKORZYSTANIEM CERAMICZNYCH OKŁADZIN ŚCIENNYCH I PODŁOGOWYCH”

W ramach projektu POKL pt.Kreatywna aranżacja salonów łazienkowych  z wykorzystaniem ceramicznych okładzin ściennych i podłogowych” współfinansowanego ze środków  Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego  trzecia,  szesnastoosobowa  grupa uczniów Technikum nr 2 i ZSZ nr 3 wróciła ze stażu w Niemczech

Staż odbył się w  terminie 28.09.2014 do 11.10.2014. w ośrodku szkoleniowym w Brandenburgu nad Hawelą. Program szkolenia obejmował zagadnienia związane z ręczną i mechaniczną obróbką płytek ceramicznych, układaniem płytek na zaprawie cienko i grubowarstwowej przy użyciu specjalistycznego sprzętu i narzędzi, uszczelnianiem i fugowaniem.  Stażyści pod opieką niemieckiego instruktora pana Behra poznali również podstawowe pojęcia z technologii posadzkarstwa w języku niemieckim. Wszystkie zadania wykonywane przez uczniów instruktor oceniał według niemieckiej skali ocen, co niejednokrotnie wzbudzało duże emocje. Na zakończenie stażu uczestnicy pisali test w języku niemieckim, w którym musieli wykazać się poznaną wiedzą.

W czasie wolnym realizowane były zajęcia kulturowo-językowe. Młodzież zwiedziła najciekawsze miejsca regionu Berlina i Brandenburgii  oraz fabrykę Volkswagena w Wolfsburgu w Dolnej Saksonii. W stolicy Niemiec młodzież zwiedziła miejsca związane z historią Europy oraz ważne dla współczesnej polityki: Bramę Brandenburską, Checkpoint Charlie, Reichstag, Katetedrę Berlińską, w czasie rejsu statkiem po Sprewie poznała historię miasta. Współczesny Berlin to również miejsca związane z rozrywką i kulturą. Uczestnicy stażu mieli okazję zwiedzić Muzeum Techniki, Muzeum Figur Woskowych oraz Akwarium, w którym znajduje się największa w Europie cylindryczna wina widokowa o pojemności 1 miliona litrów, w którym pływa ponad 50 gatunków różnych tropikalnych ryb.
Równie atrakcyjny do zwiedzania był Poczdam, gdzie uczniowie mogli podziwiać przepiękne ogrody i barokowy pałac Sanssouci oraz pokaz kaskaderów w Parku Filmowym Babelsberg.  Miejscem, które najbardziej zapadło młodzieży w pamięci był Autostadt w Wolfsburgu, gdzie mogła podziwiać najnowsze modele samochodów większości firm działających na europejskim rynku motoryzacyjnym oraz Centrum Nauki Pheno.

W trakcie pobytu  odbyła się  wizyta monitorująca. Pani dyrektor Ewa Bartosińska miała okazję obserwować młodzież przy pracy oraz w czasie wolnym. Uczestniczyła w wycieczkach do Berlina i Poczdamu, zwiedziła warsztaty szkoleniowe ŰAZ  oraz rozmawiała z przedstawicielami dyrekcji instytucji -partnerskiej o możliwościach dalszej współpracy w realizacji projektów.

Staż zakończył się sukcesem, każdy uczestnik otrzymał certyfikat potwierdzający nabyte kompetencje. Efekty pracy uczestników projektu wzbogaciły wyposażenie  warsztatów szkolnych przy ulicy Braci Mieroszewskich 42.