Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Podsumowanie realizacji projektu mobilności finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

W dniu 18.12.2014 w Technikum Architektoniczno – Budowlanym  w Sosnowcu  odbyło się podsumowanie realizacji projektu mobilności finansowanego z  Europejskiego Funduszu Społecznego  w ramach Programu  Operacyjnego Kapitał Ludzki.  Temat projektu brzmiał „ Kreatywna aranżacja salonów łazienkowych z wykorzystaniem ceramicznych okładzin ściennych i podłogowych”.
Głównymi celami projektu było: podniesienie kompetencji zawodowych ze szczególnym uwzględnieniem nowych metod pracy oraz nowoczesnych technologii  przy wykonywaniu ceramicznych okładzin ściennych i podłogowych; doskonalenie języka niemieckiego zawodowego i potocznego, poznanie realiów kulturowych Niemiec, podniesienie prestiżu zawodowego i szansa   na zatrudnienie w krajach EU.

Naszym partnerem  był Zakład Promowania Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina i Brandenburgii , placówka wspierająca kształcenie zawodowe w branży budowlanej.

W ramach projektu trzy   16 osobowe grupy uczniów wraz z dwiema opiekunkami  wyjechały na staż do Ponadzakładowego Centrum Kształcenia Zawodowego we Frankfurcie nad Odrą i w Brandenburgu nad Havelą .
Uczniowie w trakcie dwutygodniowych praktyk  poznali nowoczesne technologie .Na stażu zajmowali się ręczną i mechaniczną  obróbką płytek ceramicznych , układaniem płytek na zaprawie grubo i cienkowarstwowej, wykonywaniem mozaik.
 Pobyt w Niemczech sprzyjał rozwojowi kompetencji językowych zarówno jeśli chodzi o język zawodowy jak i potoczny. Stażyści , w czasie wolnym, zwiedzali  Berlin, Poczdam,Guben, Frankfurt nad Odrą, Drezno oraz fabrykę Volkswagena w Wolfsburgu w Dolnej Saksonii. Poznali kulturę i historię Niemiec. Wyjazd pozwolił również młodym ludziom przełamać stereotypy , nawiązać nowe przyjaźnie z niemieckimi kolegami.
                W trakcie podsumowania  uczestnikom stażu zostały  wręczone certyfikaty potwierdzające pomyśle odbycie praktyki, w tym  Europass  Mobilność umożliwiający lepszą prezentację kwalifikacji i umiejętności zawodowych, honorowany na europejskim rynku pracy. Certyfikaty dla uczestników poszczególnych grup wręczali  dyrektor CKZiU Jacek Górski, wicedyrektorzy Janusz Mazur i Zbigniew Zalas oraz inspektor Wydziału Edukacji Piotr Wesołowski.  Oprawę arystyczną zapewnili uczniowie Technikum nr 2 : Arleta Ryszka, Bartosz Kwec i Klaudia Peciak. Imprezę poprowadzili uczestnicy projektu Karolina Wlazło i Szymon Małysa. W trakcie uroczystości  Iza Kubrak i Agata Dobaj zaprezentowały nabyte podczas stażu umiejętności, wykonując mozaikę .