Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Miejskie Obchody 155 rocznicy Powstania Styczniowego. XVI Rajd Szlakami Powstania Styczniowego.

W dniu 23 stycznia 2018 r. uczniowie CKZiU Technikum nr 2 Architektoniczno-Budowlanego i T4  Transportowego po raz kolejny wzięli udział w rajdzie, zorganizowanym przez Oddział PTTK w Sosnowcu, upamiętniającym wydarzenia z 1863 r w naszym mieście i w okolicy. Razem z władzami Sosnowca m.in. prezydentem Zbigniewem Byszewskim, przedstawicielami zagłębiowskich senatorów, posłów, radnymi miasta oraz uczniami innych szkół, oddali hołd powstańcom styczniowym oddziału Kurowskiego. Po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz okolicznościowych przemówieniach, uczestnicy udali się do autokaru i pojechali do Krzykawki (miejscowość pod Olkuszem, w której w maju 1863 roku doszło do krwawego starcia oddziałów polskich wspomaganych przez garlibaldczyków Francesco Nullo z oddziałami rosyjskimi. W wyniku starcia Nullo zginął, a jego osobisty adiutant Elia Marchetti zmarł kilka dni później w wyniku odniesionych ran.) Po spacerze pod pomnik Nullo uczestnicy pojechali do Olkusza. Po wizycie w Centrum Informacji Turystycznej, rajdowcy pomaszerowali na starą olkuską nekropolię upamiętniającą wielu polskich i nie tylko bohaterów. Oprócz grobu Nullo i jego włoskich towarzyszy, zobaczyli tablice i groby poświęcone walkom o odzyskanie niepodległości lat 1914-1918, okupacji lat 1939-1945 oraz pomniki związane z mordami w Katyniu oraz w niemieckich obozach koncentracyjnych. Następnie uczestnicy udali się na olkuski rynek, gdzie dzięki pozwoleniu Burmistrza miasta Olkusz odsłonięto podziemia średniowiecznego ratusza. W ciągu dwóch lat ma w nich powstać muzeum.

Serdeczne podziękowania dla: Oddziału  PTTK w Sosnowcu, dla uczniów Technikum Architektoniczno-Budowlanego (grupa rekonstrukcji historycznej), dla Swietłany Koniuszewskiej - organizatora Rajdu oraz Ewy Florczyk i Justyny Nowak – opiekunów grup z CKZiU.