Dzień bez papierosa

„ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA” 16 listopada 2017 roku

Światowy Dzień Rzucania Palenia w Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Jego głównym celem jest zaapelowanie do palaczy o podjęcie decyzji o zaprzestaniu palenia i zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu.

Nałóg
Palenie papierosów to czynność, która uzależnia na kilku poziomach: fizjologii (od nikotyny), nawyków (czynności rąk przy paleniu) i emocji (sięgamy po papierosa w czasie zdenerwowania
i uniesienia). Według niektórych badaczy, nikotyna powoduje równie silne uzależnienie jak twarde narkotyki (kokaina czy heroina). Dlatego tak trudno odzwyczaić się od palenia.

Skład dymu tytoniowego

Dym tytoniowy składa się z prawie 4 tysięcy związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze. Szkodliwe działanie dymu papierosowego nie dotyczy tylko samych palaczy, jego skutki odczuwają również wszyscy, którzy przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy (tzw. "palenie bierne").

Choroby
Do chorób wywołanych paleniem możemy zaliczyć: raka płuc, nerki, trzustki, raka wargi, języka, jamy ustnej, przełyku i krtani, rak pęcherza moczowego, chorobę niedokrwienną serca, przewlekłe zapalenie oskrzeli, gruźlicę układu oddechowego, nadciśnienie tętnicze, Arteriosclerosis, udar mózgu, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowe, impotencję.

Śmiertelność
Według Światowej Organizacji Zdrowia palenie papierosów  co roku zabija około 4 mln ludzi na świecie. W Polsce każdego roku notuje s
ię 100 tys. zgonów, które mają bezpośredni związek z negatywnymi skutkami palenia tytoniu, przy czym 60% dotyczy osób w wieku 35 - 69 lat. Obecnie 10 mln Polaków pali regularnie od 15-20 papierosów dziennie, każdego dnia przybywa 500 palących nieletnich, którzy łącznie rocznie wypalają od 3 do 4 mld sztuk papierosów. Co 8 sekund na świecie, a w Polsce co 6 minut, umiera człowiek na chorobę wywołaną paleniem tytoniu.

Finanse
Jedna paczka papierosów kosztuje obecnie około 8,50 zł, tygodniowo daje to nam 59,5 zł, miesięcznie ok. 260 zł, rocznie 3102 zł, a po 10 latach otrzymujemy sumę ponad 31 tysięcy zł.

Czas
Wypalenie jednego papierosa zabiera średnio około 10 minut, jest to czas stracony na kupowanie papierosów i samo palenie. Dziennie - wypalenie jednej paczki papierosów zajmuje 3 godziny i 30 minut. Rocznie - prawie 1160 godzin. W ciągu 10 lat - to aż 12 tys. godzin. Czyli przez dziesięć lat 500 dni swojego życia przeznaczamy na trucie siebie i innych dymem tytoniowym.
Jak widać palenie papierosów uderza nie tylko w nasze zdrowie, ale również w nasz czas, pieniądze
i zdrowie biernych palaczy. I chociaż jest wiele metod i środków pomagających w rzuceniu palenia takich jak: hipnoza, akupunktura, plastry, gumy, tabletki, a nawet modne ostatnio e-papierosy, to najważniejszym czynnikiem w walce z tym nałogiem powinna być świadomość zagrożenia
i z pewnością nasza silna wola.

Galeria zdjęć: